Na konsultacje zaprasza lekarz z 7-letnim doświadczeniem ortodontycznym dr Iwona Krakowiak.
Gabinet Olbrachta 23 tel. (22) 666 33 88 ❘ Gabinet Skalskiego 1 tel. 505 022 828 ❘ Gabinet Skarbka z Gór 130 tel. (22) 744 70 86
Na konsultacje zaprasza lekarz z 7-letnim doświadczeniem ortodontycznym dr Iwona Krakowiak.
Leczenie ortodontyczne służy zachowaniu zdrowia zębów, stawu skroniowo - żuchwowego, przyzębia, korekcji niektórych wad wymowy i przede wszystkim daje nam piękny uśmiech. Poza poprawą wyglądu umożliwia dokładniejsze oczyszczanie zębów, dzięki czemu kamień nazębny nie odkłada się tak często. Leczenie ortodontyczne zapobiega nierównomiernemu ścieraniu się zębów oraz wpływa na opóźnienie starzenia się twarzy. Piękne i proste zęby wpływają na poprawę naszego samopoczucia i sprawiają, że uśmiechamy się częściej i bez obaw.
Do ortodonty należy zgłosić się, jeżeli obserwujemy:
U dzieci :
U dorosłych :
Lekarz bada pacjenta, jego zgryz, tkanki miękkie, wargi i policzki, które stanowią między innymi o profilu twarzy pacjenta. Profil twarzy ulega niekiedy znacznym zmianom, zarówno w trakcie rozwoju pacjenta, jak i leczenia ortodontycznego. Po wstępnym badaniu wykonuje się zazwyczaj fotografie zgryzu i twarzy pacjenta, oraz pobiera wyciski, niezbędne do otrzymania gipsowych modeli ortodontycznych, które następnie służą do dokonania na nich pomiarów i analiz, bez których nie da się zaplanować leczenia większości pacjentów. Do zaplanowania leczenia ortodontycznego potrzebne są również zdjęcia rentgenowskie, na których ocenia się struktury niewidoczne gołym okiem, na przykład korzenie zębów lub zawiązki zębów, które jeszcze nie wyrosły lub ich brak. Zazwyczaj wykonuje się dwa zdjęcia: pantomograficzne i cefalometryczne.
Podczas pierwszej konsultacji ortodontycznej lekarz poinformuje o ogólnym charakterze wady i prawdopodobnej metodzie leczenia ortodontycznego oraz właściwym dla danej wady aparacie ortodontycznym. Są to jednak informacje wstępne i ogólne, a precyzyjny plan leczenia lekarz ortodonta przedstawi dopiero na drugiej wizycie, po wnikliwym przeanalizowaniu modeli, radiogramów, fotografii i notatek sporządzonych po pierwszej konsultacji ortodontycznej.
Druga wizyta ortodontycznaLekarz szczegółowo omawia plan leczenia ortodontycznego, informuje o rodzaju proponowanego aparatu ortodontycznego, przebiegu leczenia, przewidywanego czasu leczenia oraz przedstawia kosztorys. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego pacjent musi mieć wszystkie zęby wyleczone oraz profesjonalnie oczyszczone
Trzecia wizyta ortodontycznaTo zazwyczaj założenie aparatu ortodontycznego stałego. Założenie aparatu to zabieg całkowicie bezbolesny i nie należy się go obawiać.
Po wstępnym oczyszczeniu zębów lekarz aplikuje na zęby bond (rodzaj kleju ortodontycznego), umieszcza zamki oraz naświetla lampą polimeryzującą. Po przyklejeniu zamków ortodontycznych lekarz dobiera odpowiedni łuk i przypina go ligaturami w dowolnie wybranym przez pacjenta kolorze. Na koniec udzielane są zalecenia oraz instruktaż czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym. Na wizycie, na której zakładany jest aparat, nasi pacjenci otrzymują bezpłatnie podstawowy zestaw do obsługi aparatu, w skład którego wchodzi: wosk, szczoteczka ortodontyczna, czyścik, instrukcja higieny jamy ustnej, zalecenia postępowania z aparatem ortodontycznym
Po założeniu aparatu na zęby pacjent zgłasza się na wizyty kontrolne co 4 -6 tyg. Dokonuje się wtedy wymiany łuków i założenia dodatkowych ligatur. Czasem wykonywane są wyciski kontrolne lub zdjęcia. Średni czas leczenia aparatem ortodontycznym stałym wynosi od 1 do 3 lat.
Zdjęcie aparatu z zębów i okres retencjiAktywna faza leczenia ortodontycznego kończy się zabiegiem zdjęcia aparatu z zębów. Taki zabieg polega na odklejeniu zamków ortodontycznych, rurek lub pierścieni. Jest to zabieg bezbolesny i trwa bardzo krótko. Zęby są oczyszczane z resztek kleju i polerowane. Jednak leczenie ortodontyczne nie kończy się z momentem zdjęcia aparatu. Po aktywnej fazie leczenia następuje kilkuletnie leczenie retencyjne, które ma na celu podtrzymanie i utrwalenie efektów leczenia. W tym celu od wewnętrznej strony zębów (od strony podniebienia lub języka) przyklejany jest tzw. retainer, czyli niewielki fragment drutu ortodontycznego przymocowanego do zębów kompozytem (materiałem z którego wykonuje się wypełnienia). Jest on całkowicie niewidoczny podczas mowy i uśmiechu. Dodatkowo wykonywane są przezroczyste retainery ortodontyczne ruchome do noszenia podczas snu. Przestrzeganie zaleceń lekarza co do leczenia retencyjnego oraz dbałość o higienę jamy ustnej zapewni nam piękny i zdrowy uśmiech na lata.
Aparaty ortodontyczne są stosowane najczęściej u dzieci, z uzębieniem mlecznym lub mieszanym. Jest to typ aparatu, który pacjent zakłada i zdejmuje samodzielnie. Jest on noszony w nocy i kilka godzin w ciągu dnia (dzieci nie muszą go nosić w szkole). Stosujemy kilka rodzajów aparatów ortodontycznych ruchomych. Mogą być one jednoszczękowe lub dwuszczękowe lub mogą zawierać dodatkowe elementy, np. śruba, trzpień, sprężyna lub wał nagryzowy. Można je wykonać w kolorze dowolnie wybranym przez dziecko.
Aparat składa się z zamków i pierścieni naklejanych na zęby, łuków (zmienianych kilkakrotnie w ciągu leczenia) oraz modulek (zmienianych na każdej wizycie). W aparacie mogą być także elementy dodatkowe takie jak - łuk podniebienny, językowy, czasem konieczny jest miniimplant ortodontyczny. Proponujemy Państwu aparaty ortodontyczne metalowe lub aparaty ortodontyczne kryształowe (aparaty ortodontyczne szafirowe), które są przezroczyste i niewidoczne na zębach.
Clear Aligner to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego. Aparaty te są praktycznie niewidoczne. Są to indywidualnie projektowane i dopasowane przezroczyste nakładki na zęby. Leczenie polega na stosowaniu sekwencji szyn (miękka, średnia, twarda) zmienianych co miesiąc. Do zalet leczenia ortodontycznego tym aparatem należy krótki czas noszenia (6- 8 mies.), dyskrecja (aparat jest niewidoczny), można go wyjąć w każdej chwili i dokładnie oczyścić zęby, polecany dla alergików (nie zawiera elementów metalowych).
Efekt leczenia ortodontycznego zależny jest od sumienności noszenia nakładek przez pacjenta. Metoda ta jest polecana w leczeniu osób dorosłych, o małym nasileniu wady. Tylko niektóre wady zgryzu mogą być leczone tą metodą.
Na leczenie ortodontyczne zapraszamy do gabinetów:
Podczas leczenia ortodontycznego należy unikać:
Dobrym sposobem jest krojenie pokarmów na mniejsze kawałki, łatwiejsze do pogryzienia. Zaraz po założeniu aparatu lub wymianie łuku warto spożywać produkty typowo miękkie jak nabiał, jajka i mielone mięso lub miękkie owoce np. banany.
Zęby należy starać się myć po każdym posiłku, kilka minut, starannie i systematycznie. Można używać szczoteczki elektrycznej lub manualnej. Należy używać pasty z fluorem, o smaku zachęcającym do częstego stosowania. Do mycia trudno dostępnych miejsc służą specjalne akcesoria: szczotki ortodontyczne z rowkiem, wyciorki różnej grubości, nitka z utwardzoną końcówką, płyn do płukania jamy ustnej. Co 6-12 miesięcy zalecamy profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym.
Otarcia należy zidentyfikować element aparatu powodujący otarcia i okleić go specjalnym woskiem, który pacjent dostaje od nas po założeniu aparatu. Błonę śluzową należy posmarować preparatem ułatwiającym gojenie np. Solcoseryl lub Sachol.
Ból po założeniu aparatu ortodontycznego lub po wizytach kontrolnych ze zmianą łuku pacjent może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe, uczucie ciągnięcia, rozpychania przez okres 1-5 dni. Można wtedy przyjąć lek przeciwbólowy, np. Paracetamol lub Ibuprofen.
Odklejenie zamka ortodontycznego – czasem jeden z zamków może odkleić się od zęba. Dzieje się tak na skutek nagryzienia twardych lub kleistych pokarmów lub urazu. Jeżeli zamek jest dobrze przymocowany do łuku, można go pozostawić do następnej wizyty, natomiast jeśli jest ruchomy lub podrażnia śluzówkę należy usunąć ligaturę i wyplątać zamek. O zaistniałym fakcie należy poinformować lekarza ortodontę przed wizytą.
Utrata ligatury – należy skontaktować się z gabinetem ortodontycznym. Najczęściej można zaczekać do umówionej wizyty, lecz czasem potrzebne jest wcześniejsze spotkanie.
Wystający łuk – w wyniku przemieszczania się zębów końce łuku mogą zacząć wystawać z pierścieni i podrażniać śluzówkę. Należy wtedy zadzwonić do gabinetu ortodontycznego i umówić wcześniejszą wizytę.
Ruszające się zęby – Podczas leczenia ortodontycznego dochodzi do niewielkiej ruchomości zębów i jest to zjawisko normalne. Zęby muszą być nieznacznie ruchome, aby przesunąć się w oczekiwane miejsce. Po leczeniu ruchomości nie będzie.
Odklejenie lub uszkodzenie retainera – należy pilnie skontaktować się z gabinetem (najlepiej jak najszybciej) i tego samego dnia lub następnego przyjechać na naprawę. Do czasu podklejenia retainera ortodontycznego należy nosić cały czas retainer ruchomy.